Vemus Endüstriyel Elektronik

Yeni Nesil Ofisler, Elektronik Dolap Kilitleri ve Covid 19 Etkisi - 1

İş yaşamının vazgeçilmez mekanları ofisler büyük bir değişim içindeyken yaşanan koronavirüs pandemisi her şeyi ama her  şeyi değiştirmeye zorunlu hale getirdi.

 

İşler değişiyor, insanlar değişiyor, teknoloji değişiyor derken, sağlığın da değişeceğini kimse aklına getirmedi.

 

Bu yazımızda virüs etkisi ile yaşanan bir alt-üst oluşun ofis büro ve iş yaşamına olası etkilerini ve neler yapılabileceğini öngören fikirlerimizi paylaşıyoruz.

 

COVİD 19 Öncesi ofisler dünyası nasıldı?

Özellikle artan gayrimenkül maliyetleri ofislerde duvarların kalkmasına ve dolayısıyla çalışanların açık alan ofislerde çalışmasının yolunu açmıştı. 15-20 yıl öncesine kadar bir masa bir sandalye bir sehpa bir dolap ile olabildiğince basit tasarlanan hatta tasarlanmaya bile değer görülmeyen ofisler, açık ofis trendi ile oldukça karmaşık tasarım unsurları ve malzemeleri ile bir tasarım objesine dönüştü.

 

Açık ofiste kullanılan araç gereç ekipman ve malzeme çeşitliliğinin artmasının yanı sıra sessiz odalar, küçük toplantı öbekleri(rooming room), cafe-break alanları ve personel dolapları artık iç mimarinin tasarımlarında önemli objeler haline geldi.

 

Tam bu süreç ilerlerken ve önemli projeler, çok etkili dekorasyon ve ofis mobilya çözümleri üretilmişken COVİD 19 salgını tüm dengeleri değiştirdi.

 

COVİD 19 Sonrası ofis yaşamında bizi neler bekliyor?

Ofisler birden sessizliğe büründü. Derin bir sessizlik.  Ofis çalışanları temassızlık sağlamak için ofislerden bürolarından iş alanlarından uzaklaştırıldı. Sağlık her şeyin ama her şeyin önüne geçti.

İlk şok atlatıldıktan sonra evden çalışma ve internet ortamından canlı bağlantı toplantılar ile işler yürütülmeye çalışıldı. Ve çalışmaya devam ediliyor.

Belirsizlikler halen devam ediyor. Aşı bulunmadan eskiye dönmek de zor görülüyor. Maskeli mesafeli yaşam kalıcı olur mu? Belirsiz. Bu belirsizliği içerisinde riskler olan çözümlere bırakacağını öngörüyoruz.  Ancak şu bir gerçek ki insan sosyal bir varlık. İş yaşamı da iş yapışın ötesinde insanı sosyalleştiren önemli bir aktivite. İnsan bundan vazgeçer mi? Biz pek ihtimal vermiyoruz. Ancak “açık ofis” kavramı ve uygulamasını ciddi anlamda sorgulanacağı bir döneme giriyoruz.

 

Peki yeni normalde ofis dünyası dolayısıyla ofis, büro mobilyaları ve dekorasyonu nasıl olacak?

Elektronik dolap kilitleri üreten ve çok önemli projelerde ürünlerimizi kullanan, ofis mobilyası üreten partnerlerimiz, mimar, iç mimar ve tasarımcıları neler bekliyor?

 

Yeni dönemde ofislerde sağlıklı ve yeni nesil teknolojilerin çalışma ortamlarında kullanılması kaçınılmaz olarak gözüküyor.

Düşünün,

 

Temastan uzak bir çalışma ortamında ortak alanlardaki dokunulan alanların hijyen kuralları dışında nasıl bir teknoloji ile korunacağının artık bir tüm mimarı projelerde yer alması gerekliliğini yadsıyamayız.

 

Şirket için şahsı dolaplarınız kimsenin dokunması istemeyeceğiniz özel alanınız ama bir şekilde temizlik amaçlı bile dokunulan bir alan sınıflanabilir.

 

Tabiki de her alanın her an hijyenik bir şekilde kalması beklenemeyebilir.

Akıllı teknolojiler tam da bu noktada çözümler üretecek.

 

Bir sonraki yazımızda bunları irdeleyeceğiz…

 

VEMUS İş Geliştirme Takımı